ÜRETİM TEKNOLOJİMİZ İLE YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

Eşanjör Üretimi

Hiçbir şekilde herhangi bir fiziksel temas olmadan aralarında ısı farkı olan , iki yada daha çok akışkanın birbirine karışmaksızın birinden digerine ısı transferini gerçekleştiren mekanik ekipmanıdır.

Eşanjör Çeşitleri :

Borulu Eşanjör
Bu tip eşanjörler, petrol rafineleri ve diğer büyük kimyasal prosesler içeren tesislerde en yaygın kullanılan eşanjörlerdir.

Plakalı Eşanjör
Plaka boyutu ve plaka sayısı, içinden geçen akışkanın debisine, fiziksel özelliklerine, basınç düşümlerine , giriş-çıkış sıcaklık değerlerine ve istenen maksimum mukavemet değerine göre belirlenir.Plakalı eşanjörlerin en büyük özelliklerinden birisi plakaların kolayca eklenip çıkarılabilmesidir.İstenilen mukavemet degerine göre plaka arttırılarak veya azaltılarak yeni şartlara uygun hale gelmektedirler. Plakaların kolayca sökülebilmesi sayesinde plakalı eşanjörlerin temizlenmesi tahmin edildiğinden çok daha kolay yapılmaktadır.

Plakalı eşanjörler patentli plaka dizaynlarından oluşturulan yüksek türbülanslı akıştan dolayı borulu eşanjöre göre daha verimlidir.Malzeme agırlıgı olarak borulu eşanjöre göre daha hafiftir ve daha ucuzdur.

Lehimli Isı Eşanjör
Sökülebilir tip eşanjörlere göre %25 borulu tip eşanjörlere görede 10 kat fazla verime sahiptirler.Boyut olarak ise borulu tip eşanjöre oranla %5-10’u kadar hacmi kaplarlar vede daha hafiftirler.1 C ‘lik sıcaklık değişimlerinde bile verimli olarak çalışmaktadır.